Креативну формулу успіху писали в ліцеї швачки, вишивальники

      Підготовку кваліфікованих робітників – швачок, вишивальниць розпочав Міжгірський професійний ліцей ще у дев’яностих роках минулого століття. Ця професія є однією з необхідних для кожної людини. Адже одяг – одна з важливих галузей матеріально-духовної та художньої культури народу. Він виник у процесі трудової діяльності людини і нерозривно пов’язаний з її життям і побутом.

      Протягом більше двадцятирічної роботи з підготовки молодих майстрів швейної справи ліцей набуває багатий досвід у навчально-педагогічній діяльності. Заклад гордиться своїми випускниками, які закінчили вищі навчальні заклади. Серед успішних слід назвати Віталію Мороз, Емілію Пилипчинець, Мар’яну Гавран, Сніжану Шегду, які працюють майстрами виробничого навчання нашого закладу, передаючи та примножуючи цим самим кращі традиції рідного краю. На виробництві успішно працюють випускники ліцею Тетяна Вегеш, Наталія Леньо, Віталія Баран та інші.

      Ліричністю ліній, емоційною живописністю на фоні вічнозелених гір і долин характеризується одяг Міжгірщини. Художнє обдарування верховинців, вершини його мистецького хисту в повну силу виявлені у вишитих творах. Немає меж розмаїттю їхніх художньо-виражальних засобів. Вишивані сорочки – живописне багатство художньо-емоційного рішення народної вишивки, зумовлене різноманітністю технік виконання орнаментів, композицій, колориту.

      Для досягнення плідних результатів з метою відродження народних традицій нашого краю та професійного піднесення спеціальності ученицями ліцею пошито сорочки різні за кроєм. Оздоблені багатим колоритом рослинного та геометричного мотивів у техніці шиття гладдю, хрестиком, які прикрашують наших ліцеїсток за участей у різних урочистостях закладу.

      Впровадження навчально-педагогічного проекту “Робітнича професія: креатив та формула успіху”, який започаткував весною 2012 року директор навчального закладу Василь Маринець, отримав високу оцінку на обласному конкурсі серед інноваційних навчально-педагогічних проектів краю, продовжує свою роботу в навчальному закладі.

      Реалізація проекту вже відбулася в п’ятьох напрямках: кухар, офіціант; деревообробні професії (виробник художніх виробів з дерева та столяр); слюсар з ремонту автомобілів; муляр, штукатур, лицювальник-плиточник; слюсар-електрик з ремонту електроустаткування. Під час них учні під керівництвом педагогів колективу професійного ліцею творчо, цікаво і вміло зуміли презентувати престиж своєї професії.

      Перейнявши естафету від груп професії слюсар-електрик з ремонту електроустаткування, реалізацію проекту продовжили швачки, вишивальники. Протягом місяця учениці випробовували свої знання та вміння в напрямку теоретичного та практичного спрямування.

      Голова методкомісії — автор цих рядків склала план роботи навчального проекту. Його було обговорено і затверджено на засіданні методкомісії та директором ліцею.

      Все розпочалося випуском радіогазети в студї “Червона Калина”. Диктор Мирослава Беля ознайомила учнівський та педагогічний колективи із запланованими заходами проекту. У його рамках у перші дні листопада викладач спецдисциплін В. М. Мороз провела з ученицями, які опановують згадану професію, тестування. Найкращі результати показали Марія Іванина, Марія Буртин та Марія Беля (учениці групи №22), Ганна Сурмай, Мирослава Беля та Тетяна Писаренко (група N232).

      Підготовку кваліфікованих робітників – швачок, вишивальниць розпочав Міжгірський професійний ліцей ще у дев’яностих роках минулого століття. Ця професія є однією з необхідних для кожної людини. Адже одяг – одна з важливих галузей матеріально-духовної та художньої культури народу. Він виник у процесі трудової діяльності людини і нерозривно пов’язаний з її життям і побутом.

      Захопливою і корисною, була екскурсія на підприємство “Іролі”, яку організували майстри виробничого навчання О. В. Шегута, В. М. Керенович та С. В. Шегда. Тут майбутні робітниці відчули життя і дух на виробництві, мали можливість ознайомитися з роботою на сучасних швейних машинках. Із почутого та побаченого дівчата почерпнули багато корисного для себе. Вони зуміли відтворити свої враження у конкурсі на кращий твір-мініатюру з теми “Краса моєї майбутньої професії” (викладач словесності М. М. Белень), де найкраще справилися із поставленим завданням учениці Мар’яна Мица, Марія Буртин (група №22), Ірина Рущак та Наталія Могіш (група №32).

      Наступним етапом, який був не менш цікавим та ефектним, видався “круглий стіл” на тему “Історія одягу та вишивки в Україні”. Викладач В. М. Мороз високо оцінила роботи ліцеїсток, але найзмістовнішими були в Марії Буртин (“Український національний одяг”) та Марії Белі (“Історія моди в Україні”) у групі №22, Ольги Белі (“Українська вишивка ХVІ-ХVІІІ ст.”) та Яни Калинич (“Історія народної вишивки”) з групи №32.

      На належному рівні пройшов урок з виробничого – навчання на тему “Обробка вузлів швейних виробів”, який вдало провела майстер виробничого навчання Сніжана ІІІегда. Дівчата успішно засвоїли матеріал уроку шляхом практичних завдань.

      У проведенні проекту було відведено місце для предмету професійного спрямування – хімії. Темою заходу була “Хімія і професія швачки, вишивальника”. Викладачі предмета Г.” Д. Шинко та Н. І. Лемак успішно довели, що хімія і майбутня професія робітниць між собою тісно взаємопов’язані. Учениці багато дізналися нового і вражаючого.

      Цікаво пройшла і зустріч ліцеїсток з майстринею вишивки — Марією Іванівною Цендрою, яку організували класні керівники М. М. Белень та П. Ю. Липей. Рукодільниця продемонструвала присутнім багато своїх чудових виробів – рушників, серветок і скатертин. Вона поділилася з ними секретами своєї майстерності. Дівчата уважно вслухалися в кожне її слово, дехто щось занотовував. Всі знали, що почуте може колись знадобитися. На всі питання, які були поставлені до майстрині, майбутні вишивальники отримали вичерпні відповіді. Для ліцеїсток ця зустріч була дуже потрібною.

      Важливе місце в реалізації навчального проекту, а також для підвищення практичних знань та вмінь мав конкурс “Кращий з професії”. Приємно, що в ньому взяли участь всі учні цієї професії. Журі у складі П. М. Новака (старший майстер) та М. М. Буришина (заступник директора з НВР) визнали переможцями серед учениць другого курсу Мар’яну Мицу, Марію Белю та Марію Буртин, а серед третьокурсників – Ірину Рущак, Яну Писаренко та Мирославу Белю.

Етнографічний музей, який очолює М. В. Фединишинець, ніколи не стоїть осторонь справ, якими живе ліцей. Керівником музею та майстром виробничого навчання О. В. Шегутою тут було організовано конкурс на кращий виріб. Яких тільки рукотворінь тут не було! Від них не можна було відвести погляду. Одні перед другими красувалися рушники “На щастя, на долю”, “Великодні”, для різних урочистостей тощо. На особливу увагу заслуговували вироби, вишиті “білим по білому”, “перехідними кольорами”, “червоним та чорним”, виконані різними техніками.

      Конкурс показав, що ліцей готує найкращих вишивальників краю. Ним були задоволені всі, особливо учениці з групи №22 Мар’яна Мица та Євгенія Глеба, а з групи №32 — Ірина Рущак і Ольга Беля, вироби яких були одностайно визнані найоригінальнішими та найакуратнішими.

      Майбутні робітниці нетерпляче чекали того дня, коли на власні очі побачать майстер-клас, який давала наставник групи №22 О. В. Шегута. Майстер виробничого навчання дохідливо розповіла все, що стосується даної теми, а потім вправно продемонструвала весь хід створення сукні-трансформера. Присутні були вражені спритністю та майстерністю виконання різних моделей вбрання. А потім закріпити вивчене взялися дівчата. В них вийшло теж непогано.

      Хорошим заходом у проведенні проекту була виставка методичних розробок професійно-теоретичної та професійно-практичної підготовки з професії швачка, вишивальник викладачів спецдисциплін та майстрів виробничого навчання. На увагу заслуговували напрацювання майстрів виробничого навчання Оксани Шегути та Василини Керенович.

      Не менш цікавим видався і наступний етап – виставка стінгазет, у яких учні висвітлювали престиж обраної професії у підборі цікавого матеріалу та композиції малюнка.

      На завершальному етапі творчого проекту голова методкомісії, проаналізувавши з допомогою мультимедійного центру – всі заходи, які проводили учні та їх наставники в рамках проекту, представила формулу успіху швачки, вишивальника за такою схемою: талант + глибокі знання, уміння та навички + самореалізація = успішний робітник.

      А потім відбувся КВК на тему “Тільки в праці життя і краса”, сценарій якого розробили класні керівники груп М. М. Белень та П. Ю. Липей. Присутні мали змогу більше дізнатися про одяг та вишиванки із “Візитки” та “Розминки”. Капітани та їх команди в конкурсах “Веселі художники”, “Розсміши суперника”, “Хто більше”, “Останні новини моди”, “Краща вишиванка”, “Я – у шоці” та “Бій капітанів” показали свої вміння і навички в практиці, а також потішили глядачів задушевними поезіями та піснями. Вони переконали всіх присутніх, що тільки в праці життя і краса.

      Весь хід роботи протягом місяця було відображено в “Щоденнику проекту”, який був ілюстрований цікавими фотознімками.

      На завершення Олена Александра, заступник директора профліцею подякувала майстрам виробничого навчання, викладачам спецдисциплін та класним керівникам швейної справи за креативну презентацію професії швачок, вишивальників, побажала всім здоров’я, ентузіазму та успіху у навчальному процесі, Божої благодаті.

Поліна Л

Залишити відповідь