Юні таланти втринадцяте запалювали маліжанську ватру в Міжгір’ї

Аж від Ворскли до Тиси було чутно гучні зазивні кличі трьох верховинських трембіт. Це вони збирали юні таланти півночі, центру, півдня, заходу і сходу на ХІІІ-ий Міжнародний фестиваль-конкурс юних талантів України «Рекітське сузір’я – 2016-го», ІІІ-ій міст Миру та урочисту передачу дітьми Закарпаття естафети Миру містам Слов’янська і Бахмута Донецької області (вперше приймали участь у фестивалі).

Молодь одностайно віддала всенародне вшанування і визнання, свою нев’янучу любов Каменяреві Іванові Франку.

Девізом фестивалю стали крилаті слова: «Україно – Мати, ми твої діти! В мирі і щасті хочемо жити». Відповідальність за проведення фестивалю цього року лягла на Кузнєцовське відділення з Рівненщини.

Після розселення делегацій з різних регіонів України одразу запрацювали прес-центр, книжковий кіоск, розпочалися випуск рулонної газети, робота радіостудії «Червона калина» о. Августина Волошина, тренінги, конкурси, творчі звіти, зустрічі по обміну досвідом… Майстер-класи з фотографії давали зрілі фахівці Тетяна Кривошапко (Полтава), Василь Мушка (Міжгір’я), відомий в області фотограф Василь Фіцколинець з донькою Вікторією. Любителям фотооб’єктиву показали, як правильно вибирати передній, основний та дальній плани знімків у різні пори дня та року, схоплювати гру світла та тіні, вибирати позу людини, підкреслювати найважливіші риси її характеру, відчувати погляд і глибину очей – дзеркала душі людської. Вони не лише проаналізували учнівські роботи, але й продемонстрували десятки своїх пейзажних знімків, зроблених у Карпатах взимку, весною, влітку та восени.

Майстер-клас поезії представляла вчителька рідної мови, керівник літстудії «Перевесло» Полтавського міського багатопрофільного ліцею №1 ім. Івана Котляревського, герой України Тетяна Балагура. Вона презентувала альманах 10-ти своїх вихованців «Під крилом перевесла», які у власному світі мрій та ілюзій пишуть оду Полтаві, її героїчній минувшині, родючої землі і працелюбному народу.

Продовжив презентацію щойно виданої в Ужгороді 4-ої поетичної збірочки «У землях багатооких» переможець і володар Гран-прі кількох попередніх фестивалів Василь Малишка. Юнак зараз навчається в Празі, одночасно працює ведучим одного з телеканалів. Він побажав обдарованій молоді писати, насолоджуватися рідною, співучою, солов’їною мовою, яка живе, процвітає і звучатиме на землі навіки-віків.

По журналістиці майстер-клас давали доцент факультету журналістики УжНУ Володимир Тарасюк, з Виноградова – Марія Селехман, з Кузнєцовська – Людмила Райчук.

Екскурсійний день гості фестивалю провели у верховинському селі Колочава. Під його відкритим небом оглянули музей-скансен «Старе село» (у ньому розташовані 10 музеїв та галерея 20-ти скульптур найвидатніших постатей українців – Тарасу Шевченку, Івану Франку, Василю Гренджі-Донському, чеському письменнику Івану Ольбрахту, президенту Карпатської України о. Августину Волошину, командувачу УПА Юрію Шухевичу, Миколі Шугаю-розбійнику, заробітчанам, першій вчительці, сільському Євангелію 1746 року…). Враження дітей були відчутними. Вони ознайомилися з ходом всіх історичних подій, які в ХХ-му столітті пережили наші предки та батьки.

Завершився фестиваль святковим гала-концертом, оголошенням результатів і врученням нагород. Урочисте закриття пройшло з приспущенням прапорів України, Євросоюзу та МАЛіЖу (цієї честі удостоїлась також і наша вихованка Яна Пальок). Засновнику і організатору МАЛІЖу, заступнику голови правління Міжнородного Центру ЮНЕСКО, письменнику, заслуженому журналісту, генералу козацтва України Василю Тарчинцю учасники фестивалю вручили Карту єднання «Україна у нас одна».

Вклонімось батькам і родині, що українцями народились на світ

Рясним на нагороди стало це незабутнє карпатське літо. Додому учасники фестивалю повезли дві подяки від Міжгірських РДА (голова Василь Худинець) та райради (голова Василь Щур), а також ректора МАЛІЖу Василя Тарчинця. 6 дипломів (по два – І-го, ІІ-го та ІІІ-го ступенів) та 6 грамот, які у чесному і справедливому поєдинку вибороли наші вихованці у різних номінаціях. Теплі слова подяки нам адресували заступник голови Міжнародного Центру впровадження проектів ЮНЕСКО Михайло Кот, директор Міжнародного благодійного фонду «Сумна квітка», заснованого жінками-вдовами України Олена Круглікова, гостя з південного округу ізраїльського містечка Єрихон Лідія Вічик, яка зворушливо прочитала свого вірша, присвяченого Україні, нашій пісні і мові та її трудолюбивому народу.